הזמנה לביטוי אישי דרך ריקוד

כל אחד מאיתנו רקד פעם, במסיבה לצלילי מוסיקה או סתם בבית. ריקוד כזה הוא ספונטני, בלי הוראות או הנחיות – פשוט לזרום עם המוסיקה ולהרגיש אותה בכל הגוף. ריקוד ספונטני הוא מקור של הנאה, של התפרקות, אבל אפשר להגיע דרך הריקוד לחוויה שהיא הרבה מעבר להנאה בלבד – לחוויה עשירה שמזינה את הנפש ואת הגוף.

אלה בינינו שאוהבים לראות מופעי ריקוד חושבים, אולי, שריקוד הוא אירוע בעל צורה מוגדרת – משהו אסתטי, שיש בו סדרה של תנועות ומבנים ברורים ומדויקים. כשהופעה מרגשת אותנו מתעורר בנו הרצון לקום מהכסא ולהצטרף לעוצמה ולאנרגיה הנובעים ממנה, אבל מה שעוצר בעדנו הוא המחשבה שזה בלתי אפשרי, מסובך, מקצועי מדי.

יש דרך אחרת לחוות ריקוד. הריקוד יכול להיות חיפוש אחר חוויה אישית, ביטוי של עוצמות וחוויות שמתקיימות בתוכנו. כדי להתנסות בחוויה הזאת דרושים הנחיה מדויקת וריכוז מצד אחד, ומן הצד השני התגברות על תחושת הכובד, חופש ושחרור מטרדות היומיום.

שני הדברים הללו אינם סותרים זה את זה. ריכוז ומיקוד מצמצמים את הסחות הדעת והחששות, ומאפשרים תחושת שחרור וריחוף שהיא בעצם חווית ה"ריקוד החבוי בתוכנו". זהו הריקוד שקיים אצל כל אחד מאיתנו עמוק בגוף ומבקש להתפרץ אל החיים.

"הריקוד החבוי בתוכנו" הוא שמו של השיעור שאני מקיימת. השיעור מתקיים בקבוצה, ולכן החוויה האישית מתרחבת לאינטראקציה בין האנשים בקבוצה. השיעור הזה מתאים לנשים ולגברים בגילאים שונים וברמות שונות של יכולת גופנית ותנועתית. כל האנשים בקבוצה כזאת רוצים להשיב לעצמם את היכולת לבטא את מה שמתחולל בתוכם, וכדי להגיע לכך חשוב שהם לא יהיו נתונים לביקורת או להשוואות מול חברי הקבוצה האחרים.

המפגש מתחיל בחימום. החימום כולל עבודה מדויקת על תנועות מסוימות ועל תחושות פיזיות מסוימות. הגוף הוא הכלי שבאמצעותו נעשה הריקוד, ולכן צריך "לחמם" אותו ולהכין אותו לתיווך בין המחשבות לתנועה הטבעית שלו.

 ככל שהמפגש מתקדם, העבודה היצירתית והביטוי האישי של כל אחד מהמשתתפים הולכים ותופסים מקום רב יותר. נוצר ריקוד בזמן אמת. כדי שהחוויה תהיה שלמה חייבים המשתתפים להיות מודעים לתהליך. בשלב מסוים האנשים מתבקשים לשים לב לחבריהם לקבוצה, להביט על אופן תנועתם ולהגיב עליה בתנועות משלהם, אבל לא באופן ביקורתי. התוצאה היא דיאלוג מפרה שהמשתתפים מנהלים אלה עם אלה.

חוויית הריקוד החבוי בתוכנו משלבת גם מוזיקה וכלים נוספים שמעמיקים את החוויה ולהם יוקדשו הרשימות הבאות.